Domowe sposoby na biegunkę

Objaw kliniczny polegający na zwiększeniu ilości wydalanego stolca do ponad 3 na dobę oraz na zmianie konsystencji kału na biegunkapłynny lub półpłynny. Pojawienia się biegunki nigdy nie należy lekceważyć, nie jest to choroba sama w sobie, lecz manifestacja organizmu na toczące się w  ciele patologiczne procesy.

Biegunce często towarzyszą objawy ogólnego osłabienia, bóle brzucha i gorączka, a także inne powszechnie znane zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego jak nudności i wymioty.

W zależności od długości trwania rozróżniamy biegunki ostre i przewlekłe.

Biegunka ostra

Biegunka trwająca do 14 dni.  Najczęstszymi przyczynami tego typu biegunki są:

  • Zakażenia wirusowe - głównie wywołane Rotawirusami, Adenowirusami i Norowirusami.
  • Zakażenia bakteryjne - patogeny: Escherichia coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella.
  • Leki - ponad 90% zażywanych doustnie leków może powodować biegunki. W tym tak popularne jak Aspiryna czy magnez będący częstym suplementem diety.
  • Nadwrażliwość pokarmowa - brak tolerancji na niektóre rodzaje pokarmów może powodować wystąpienie biegunki. 

Biegunka przewlekła

Biegunka trwająca ponad 14 dni.  Patomechanizm powstawania tego typu biegunki związany jest  z toczącym się w organizmie procesem chorobowym.

  • Osmotyczna – jest związana z obecnością w pokarmie substancji osmotycznie czynnych.  Substancje te powodują znaczne zagęszczenie pokarmu co powoduje przedostawanie się do światła jelita wody zgodnie z gradientem stężeń. Przyczyny: celiakia, nietolerancja laktozy.
  • Tłuszczowa – spowodowana zaburzeniem trawienia tłuszczów. Stolce mają gnilny, nieprzyjemny zapach, są połyskliwe i trudne do spłukania wodą. Ten typ biegunki może być wynikiem chorób trzustki.
  • Wysiękowa – współistnieje ze stanem zapalnym, który powoduje ucieczkę wody do światła jelit. Często luźne stolce zawierają domieszkę śluzu, ropy lub krwi. Przyczynami mogą być nieswoiste choroby zapalne jelit lub uszkodzenie jelita na skutek raka okrężnicy.
  • Sekrecyjna – wzrost wydzielania lub spadek absorpcji wody w przewodzie pokarmowym. Przyczyny: gruczolaki wydzielające hormony (VIPoma, gastrinoma)

Domowe sposoby na biegunkę dodane przez użytkowników (13):

Oto mój domowy sposób na biegunk. Napój nie jest pyszny, ale działa na mnie. Na rozgrzaną patelnię wsyp trochę mąki i przytrzymaj ją na patelni aż zbrązowieje. następnie dolej wody, aż zrobi się gęsta ale do picia. 100-150 ml zazwycaj wystarcza.
ala
Ja z domowych sposobów to słyszałam, że można ugotować kilo marchwi(najpierw należy ją pokroić). Gotujemy aż rozmięknie, a potem spożywamy. Podobno dobrze leczy biegunkę i uzupełnia nasz organizm w witaminy i sole mineralne. Ja zawsze kupuję smectę na biegunkę. Nie smakuje najlepiej, ale pomaga szybko:)
mila
Żeby przetrwać biegunkę najważniejsze jest pozostawać ciągle odpowiednio nawodnionym! Podczas biegunek tracimy duże ilości wody, ale także składników mineralnych takich jak potas czy sód, które są bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu. Zatem: 1. Pijcie dużo płynów!!!! Moim zdaniem minimum to 8 szlanek wody dziennie. Może być też herbata(najlepiej niesłodzona) albo napoje dla sportowców takie jak Gatorade. Są one izotoniczne, dzięki czemu Wasz organizm szybciej przyswoi sobie wodę. 2. Żeby uzupełnić sole mineralne można kupić w aptece specjalne preparaty takie jak Orsalit. Opakowanie 10 saszetek kosztuje ok. 10 zł. Pozdrawiam:)
alusia
Ja słyszałam, że dobrym sposobem na biegunkę jest jedzenie jogurtu. Znajdują się tam liczne dobre bakterie, które pomagają odtworzyć prawidłową florę w naszych jelitach. Jest to to przede wszystkim dobra metoda na biegunki wywołane stosowaniem antybiotyków, które zabijają dobre bakterie w naszych jelitach. Rozmawiałam z moją lekarką i to potwierdziła. Mówiła, że te złe bakterie poantybiotykowe to Clostridium difficile!:)
Gorgon50
Łyżeczka kartoflanki na małą ilość wody, rozpuścić i wypić.Działanie natychmiastowe.Stop biegunce.
syla

Jak mam biegunke< to ucieram marchew na tarce i i gotuje razem ryzem.To dziala!

szybkim sposobem jest kawa jedna łyżka stołowa suchej mielonej kawy do buzi popita wodą przegotowaną. muruje na amen

marek

Na biegunkę polecam węgiel. Najlepszy domowy sposób, opakowanie można kupić za grosze w aptece. Działa absorbująco na wodę w jelicie grubym. Niedłączny towarzysz podróży:)

Mania

Herbatka z suszonych jagod (ale nie slodzic!) pomaga na 100 %.Drugi sposob ,to picie prawdziwego gorzkiego kakao.

Renata
Trzeba ugotowac ryz i ta wode odcedzic i pic po malych lyczkach dziala pamietajcie rze woda mineralna albo z kranu pobudza biegunke

Dodaj domowy sposób na biegunkę

Twoje imię

Twój domowy sposób