Czosnek jest stosowany w wielu kulturach zarówno do celów kulinarnych jak i leczniczych od tysięcy lat. Początkowo znany był bardziej w centralnej Azji, z czasem stał się również popularny również w Europie i na pozostałych kontynentach.
W wielu kulturach był podstawowym lekarstwem na wiele chorób. Stanowił podstawową część ekwpipunku Greckich i Rzymskich żołnierzy. W wielkie wyprawy zabierali czosnek marynarze. W czasach wielkiej zarazy we Francji, grabarze dodawali zmiażdżony czosnek do wina wierząc, że uchroni ich przed śmiercią. Podczas I i II wojny światowej stosowano go z powodzeniem przeciwko gangrenie.
Choroby serca:
Wiele badań wskazuje, że czosnek można z powodzeniem stosować w prewencji chorób serca. Czosnek zmniejsza ryzyko powstawania miażdżycy poprzez redukcję poziomu cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu HDL. Działa on prawdopodobnie na wątrobę hamując nadmierne wydzielanie LDL.
Czosnek obniża także ciśnienie krwi(o około 6-10%), a także rozszerza naczynia krwionośne dzięki czemu można go stosować przy leczeniu nadciśnienia.
Działa on także jako antykoagulant, zmniejszając ryzyko powstania skrzepów krwi, które są bezpośrednią przyczyną udaru mózgu lub zawału serca. Substancje w nim zawarte( ajoeny) są silnymi inhibitorami lepkości płytek krwi, co ogólnie oznacza zmniejszania lepkości płytek krwi. Dzięki temu nie przylegają one do ścian naczyń kreionośnych i nie formują skrzepu, który hamuje dopływ krwi do narządu i powodować niedokrwienie.
Nowotwory
Czosnek wzmacnia działanie układu odpornościowego, co ma istotne znaczenie w odpowiedzi naszego organizmu na powstający proces nowotworowy. Niektóre badania populacyjne wskazują, że ludzie spożywający większe ilości czosnku są mniej narażenie na nowotwory żołądka i jelita grubego. Przykładowo, osoby jedzące czosnek są o 30% mniej narażone na rozwój raka jelita grubego.
Antyoksydant - występujący w czosnku związek - allicyna - wykazuje właściwości
Antybiotyk