Imbir - właściwości lecznicze, zastosowanie

Imbir jest używany jako środek leczniczy od tysięcy lat. Szczególną popularnością cieszył się w krajach azjatyckich oraz arabskich, gdzie roślina ta występuje naturalnie. W medycynie chińskiej imbir używano w celu poprawienia trawienia, na niestrawność żołądkową, nudności i wymioty. Przypisywano mu także lecznicze właściwości w leczeniu schorzeń serca, zapaleń stawów i biegunek.

Ponadto używany jest do dziś w leczeniu przeziębień i objawów grypopodobnych.

Jakie właściwości ma imbir?

Imbir posiada działanie rozgrzewając, w smaku jest ostry. Związane jest to z  zawartymi w świeżym korzeniu imbiru olejki eteryczne oraz związki fenolowe, takie jak gingerol czy szogaol. Obecność tych związków decyduje o leczniczym działaniu imbiru

Na jakie choroby działa imbir?

Przeziębienie

Imbir posiada działanie przeciwzapalne a także pobudza przepływ krwi.

Poprawia krążenie

Imbir poprawia i stymuluje krążenie. Posiada działanie relaksacyjne na mięśnie otaczające naczynia krwionośne ułatwiając przepływ krwi.

Pomaga w trawieniu

Imbir jest prawdopodobnie najlepszą roślina wspomagającą proces trawienia. Pomaga rozkładać białka, zmniejsza wzdęcia. Wzmaga trawienie tłustych pokarmów.

Nudności i wymioty

Badania naukowe wykazują, że imbir posiada działanie przeciwwymiotne(choroba mororyczna, nudności związane z ciążą, nudności po chemioterapii ). Dzialanie to tłumaczy  tłumiący wypływ na centra centralnego układu nerwowego związków fenolowych zawartch w imbirze.

Choroba zwyrodnieniowa stawów(osteartroza)

Imbir od lat tysiącleci był używane w łągodzeniu dolegliwości bólowych związanych z zapaleniem stawów. Obecne badania dowodzą, że pacjenci stosujący regularnie imbir w diecie wymagają mniejszych dawek środków przeciwbólowych niż osoby nie spożywające imbiru. Potrzeba kilku tygodni by imbir zaczął działać.

Choroby serca

Przypuszcza się, że imbir obniża stężenie cholesterolu a także hamuje powstawanie skrzepów wewnątrznaczyniowych. Zmniejsza to ryzyka zawału serca lub udaru mózgu.

Ile stosować imbiru?

Uwaga! Dzieci do 2. roku życia nie powinny spożywać imbiru.

Nie powinno przekraczać się dawki 4g imbiru dziennie w diecie. Kobiety w ciąży nie powinny zjadać więcej niż 1g imbiru dziennie.

Domowe sposoby