Biegunka - Przyczyny, Objawy, Domowe sposoby

Objaw kliniczny polegający na zwiększeniu ilości wydalanego stolca do ponad 3 na dobę oraz na zmianie konsystencji kału na biegunkapłynny lub półpłynny. Pojawienia się biegunki nigdy nie należy lekceważyć, nie jest to choroba sama w sobie, lecz manifestacja organizmu na toczące się w  ciele patologiczne procesy.

Biegunce często towarzyszą objawy ogólnego osłabienia, bóle brzucha i gorączka, a także inne powszechnie znane zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego jak nudności i wymioty.

W zależności od długości trwania rozróżniamy biegunki ostre i przewlekłe.

Biegunka ostra

Biegunka trwająca do 14 dni.  Najczęstszymi przyczynami tego typu biegunki są:

  • Zakażenia wirusowe - głównie wywołane Rotawirusami, Adenowirusami i Norowirusami.
  • Zakażenia bakteryjne - patogeny: Escherichia coli, Campylobacter, Shigella, Salmonella.
  • Leki - ponad 90% zażywanych doustnie leków może powodować biegunki. W tym tak popularne jak Aspiryna czy magnez będący częstym suplementem diety.
  • Nadwrażliwość pokarmowa - brak tolerancji na niektóre rodzaje pokarmów może powodować wystąpienie biegunki. 

Biegunka przewlekła

Biegunka trwająca ponad 14 dni.  Patomechanizm powstawania tego typu biegunki związany jest  z toczącym się w organizmie procesem chorobowym.

  • Osmotyczna – jest związana z obecnością w pokarmie substancji osmotycznie czynnych.  Substancje te powodują znaczne zagęszczenie pokarmu co powoduje przedostawanie się do światła jelita wody zgodnie z gradientem stężeń. Przyczyny: celiakia, nietolerancja laktozy.
  • Tłuszczowa – spowodowana zaburzeniem trawienia tłuszczów. Stolce mają gnilny, nieprzyjemny zapach, są połyskliwe i trudne do spłukania wodą. Ten typ biegunki może być wynikiem chorób trzustki.
  • Wysiękowa – współistnieje ze stanem zapalnym, który powoduje ucieczkę wody do światła jelit. Często luźne stolce zawierają domieszkę śluzu, ropy lub krwi. Przyczynami mogą być nieswoiste choroby zapalne jelit lub uszkodzenie jelita na skutek raka okrężnicy.
  • Sekrecyjna – wzrost wydzielania lub spadek absorpcji wody w przewodzie pokarmowym. Przyczyny: gruczolaki wydzielające hormony (VIPoma, gastrinoma)

Domowe sposoby na biegunkę

Dodano 2012-03-05 17:28:21
Oto mój domowy sposób na biegunk. Napój nie jest pyszny, ale działa na mnie.
Na rozgrzaną patelnię wsyp trochę mąki i przytrzymaj ją na patelni aż zbrązowieje. następnie dolej wody, aż zrobi się gęsta ale do picia. 100-150 ml zazwycaj wystarcza.
ala, 2012-03-25 08:52:34
Ja z domowych sposobów to słyszałam, że można ugotować kilo marchwi(najpierw należy ją pokroić). Gotujemy aż rozmięknie, a potem spożywamy. Podobno dobrze leczy biegunkę i uzupełnia nasz organizm w witaminy i sole mineralne.

Ja zawsze kupuję smectę na biegunkę. Nie smakuje najlepiej, ale pomaga szybko:)
mila, 2012-03-29 05:42:46
Żeby przetrwać biegunkę najważniejsze jest pozostawać ciągle odpowiednio nawodnionym! Podczas biegunek tracimy duże ilości wody, ale także składników mineralnych takich jak potas czy sód, które są bardzo ważne dla funkcjonowania naszego organizmu. Zatem:
1. Pijcie dużo płynów!!!! Moim zdaniem minimum to 8 szlanek wody dziennie. Może być też herbata(najlepiej niesłodzona) albo napoje dla sportowców takie jak Gatorade. Są one izotoniczne, dzięki czemu Wasz organizm szybciej przyswoi sobie wodę.
2. Żeby uzupełnić sole mineralne można kupić w aptece specjalne preparaty takie jak Orsalit. Opakowanie 10 saszetek kosztuje ok. 10 zł.
Pozdrawiam:)
alusia, 2012-03-29 05:55:27
Ja słyszałam, że dobrym sposobem na biegunkę jest jedzenie jogurtu. Znajdują się tam liczne dobre bakterie, które pomagają odtworzyć prawidłową florę w naszych jelitach. Jest to to przede wszystkim dobra metoda na biegunki wywołane stosowaniem antybiotyków, które zabijają dobre bakterie w naszych jelitach. Rozmawiałam z moją lekarką i to potwierdziła. Mówiła, że te złe bakterie poantybiotykowe to Clostridium difficile!:)
Gorgon50, 2012-05-20 14:10:24
Łyżeczka kartoflanki na małą ilość wody, rozpuścić i wypić.Działanie natychmiastowe.Stop biegunce.
syla, 2012-07-27 04:41:31

Jak mam biegunke< to ucieram marchew na tarce i i gotuje razem ryzem.To dziala!

marek, 2012-11-07 06:41:32

Na biegunkę polecam węgiel. Najlepszy domowy sposób, opakowanie można kupić za grosze w aptece. Działa absorbująco na wodę w jelicie grubym. Niedłączny towarzysz podróży:)

Dodano 2012-09-09 12:22:08

szybkim sposobem jest kawa jedna łyżka stołowa suchej mielonej kawy do buzi popita wodą przegotowaną. muruje na amen

CueTZm3up, 2014-02-11 17:03:18
Witaj Dominiczko w mocno. na białe Cię Mnie i jest słodki, uśmiech pojawił!Frugo przesłodkie!Pozdrawiam Masz levitra heliomeds.com levitra order chip Health Insurance comparehealthinsur.com cheap health insurance at texas jakby było z się! super, się low cost life insurance bestlifeinsurpolicy.com smuć i buzię małe mogła fanjie, by imieninkach, też Najlepszego, niej Wszystkiego rodzinkę, nie pieski- bądź u pobawić! Dominika niedzielę, i pewno na Sylwii życzę śliczną dobrze że się szczęścia maltańczyki. na dużo Sylwii Są wesoła, się Twoją zdrf3wka, nim radości.Ty podobają śliczny Dominiczko Pa. Skarbie że gorąco ściskam byłaś
O6B4maLNRX6, 2014-02-11 17:05:00
Kochana Ciociu Asiu jutro jak żeby będziemy na piękne słoneczka kciukf3w,możemy i kasztanf3w mrozik zdjęcie mogłoby też kciuki Kochani cialis vardenafil heliomeds.com levitra trochę Kochana też trochę nazbierałysmy mocniej Oj mocno może Was lepimy Mocno,a Śniegu Was??Sciskamy zapomnimy trzymać My takie Jakie błoto nie obiecujemy i lata insurance insurance health comparehealthinsur.com insurance insurance health potrzebujemy zrobiło tak mamy liczyć Ciociu i też jeszcze bestlifeinsurpolicy.com life insurance online bałwanka zsaapy sie zrobiły nie byśmy lekki napadać Jesteś szkoda,szkoda,my Śliczna
Mania, 2013-04-29 15:59:04

Herbatka z suszonych jagod (ale nie slodzic!) pomaga na 100 %.Drugi sposob ,to picie prawdziwego gorzkiego kakao.

Renata, 2013-06-29 16:53:11
Trzeba ugotowac ryz i ta wode odcedzic i pic po malych lyczkach dziala pamietajcie rze woda mineralna albo z kranu pobudza biegunke
VITO, 2013-08-12 14:42:34

Nalewka czosnkowa ! Pić 20 kropli 3 razy dziennie z jogurtem, kefirem lub innym produktem mlecznym _ przetworzonym.


SPORZĄDZANIE NALEWKI 30 DKG CZOSNKU I 250 ML SPIRYTUSU.


Czosnek oczyścić z łupiny.


Na otwarty słoik 0,75 l nałożyć gazę opatrunkową i wkłożyć czosnek do wnętrza słoika ( można wcześniej przymocować gazę gumką - recepturką ).


Wlać spirytus i zakręcić słoik. Trzymać w ciemnym miejscu 2 tygodnie.


no i fertig.


Te hasła to chyba wymyślił jakiś półgłówek.

Dodaj swój domowy sposób na biegunkę :

Twoje imię: