Zatoki są to przestrzenie powietrzne wyścielone błoną śluzową zlokalizowane w obrębie twarzowych kości czaszki. W zależności od ich położenia wyróżniamy następujące zatoki:
Rola zatok polega przede wszystkim na zmniejszeniu ciężaru kości czaszki. Ponadto odgrywają one znaczącą rolę przy mówieniu(pełnią rolę podobną do rezonansu) oraz w ogrzewaniu wdychanego powietrza, które wędruje do płuc.
Zapalenie zatok często powstaje jako konsekwencja choroby wirusowej lub bakteryjnej, jak np. grypa, przeziębienie czy zwykła infekcja. Czasami do zapalenia zatok prowadzą również reakcje alergiczne. Odczyn zapalny prowadzi do nadprodukcji śluzu, który zalega w zatokach.
Zapalenie zatok jest raczej niegroźną chorobą, która często przebiega bezboleśnie. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieją różne rodzaje tej choroby i przejście jednej w drugą często zależy od tego, czy odpowiednio wcześnie rozpoczniemy leczenie, czy je zbagatelizujemy. Wyróżniamy następujące formy zapalenia zatok:
W obydwu przypadkach obrzęk zatok powoduje utrudniony odpływ wydzieliny śluzowej. Powoduje to trudności z oddychaniem, bóle głowy i twarzy a także uczucie obrzęku wokół oczu i nosa.
Przyczyny:
Najczęstszą przyczyną są:
Do rzadszych zaliczamy:
Objawy:
Mój domowy sposób na zatoki to smarowanie wikiem bolących miejsc. Mozna vick zastąpić też amolem. Ważne, żeby rozgrzać zatoki żeby odpłynął z nich śluz.
Na zatoki chorowałem od dziecka. Stosowałem dziesiątki medykamentów (czosnek, inhalacje, naświetlania). Tymczasowo pomogło.
Kiedyś znajoma poleciła mi igły. Poszedłem na kilka zabiegów akupunktury. LEkarz był z Mongolii. Zapłaciłem kilkaset zł. Pomogło na ok. 2 lata. Następnie wziąłem serię igieł i od tej pory nie mam problemu z zatokami. Tzn. gdy mam katar to nie przechodzi on w zapalenie zatok.
Druga sprawa to, że w międzyczasie zacząłem regularnie spacerować po lesie.