Refluks żołądka jest to choroba związana z przewlekłym narażeniem błony śluzowej przełyku na kwaśną treść pochodzącą z żołądka. W prawidłowych warunkach przełyk i żołądek są od siebie fizycznie odgraniczone poprzez mięsień dolny zwieracz przełyku(LES).
Mięsień ten różni się od większości innych mięśni spotykanych w ciele człowieka. Po pierwsze jest on utworzony przez okrągłą wiązkę mięśni tworzących kształt pierścienia. Po drugie jest on zazwyczaj w stanie fizjologicznego skurczu, dzięki czemu chroni śluzówkę przełyku przed kwaśna treścią żołądka. LEP ulega relaksacji jedynie podczas spożywania pokarmu umożliwiając jego jednostronne przechodzenie z przełyku do żołądka. Po przełknięciu znowu się zaciska.
U osób z refluksem żołądka dochodzi do nieprawidłowego rozluźnienia tego mięśnia, co powoduje że treść żołądka może cofać się do góry i drażnić nie przystosowaną do kwaśnego środowiska błonę śluzową przełyku.
Objawy choroby obejmują przede wszystkim zgagę i uczucie bólu w klatce piersiowej. Lekarz stawia zazwyczaj diagnozę choroby, gdy powyższe objawy występują co najmniej dwa razy tygodniowo przez dłuższy okres czasu.
W większości przypadków chorobę(a właściwie jej pierwsze objawy) można łatwo wyleczyć zmianą diety, nawyków żywieniowych czy domowymi sposobami. W cięższych przypadkach potrzebne są silniejsze leki lub nawet interwencja chirurgiczna.
Objawy:
typowe:
mniej typowe:
Czynniki predysponujące do wystąpienia choroby:
Choroba rozwija się u osób, u których doszło do osłabienia lub nieprawidłowej relaksacji dolnego zwieracza przełyku. Znajdujące się w żołądku enzymy, kwas solny, żółć cofają się wraz z pokarmem do przełyku, gdzie podrażniają jego błonę śluzową. Z czasem dochodzi do jej zapalanie, które może skutkować perforacją przełyku, krwawieniami, problemami z oddychaniem(patrz niżej)
Powikłania:
Kiedy iść do lekarza
W większości przypadków refluks żołądka można z powodzeniem wyleczyć domowymi sposobami lub wprowadzając nieiwlekie zmiany w stylu życia i diecie. Jeśli objawy nie ustępują wówczas ależy skontaktować się z lekarzem.
Zapobiegenie:
Jedzenie mniejszych posiłków
Duże porcje pokarmu stymulują żoładek do wydzielania zwiększonej ilości kwasu solnego. Ważne jest również, aby nie jeść bezpośrednio przed położeniem się spać.
Spanie na lewej stronie, spanie z podwyższonym tułowiem
Spanie z tułowiem w górze pod kątem 30o często przynosi ulgę. Pamiętaj, żeby unieść cały tułów, a nie tylko głowę. Spanie na lewej stronie spowoduje, że żołądek będzie znajdował się poniżej przełyku.
Unikanie kwaśnych pokarmów
Unikaj pokarmów takich jak cytrusy, tłuste mięso, kawa, herbata oraz alkoholu i papierosów.
moj sposób to tabletka ranigastu pro i po kłopocie
Stosuje zmielone siemie lniane zalane wrzątkiem, dosyc gęstej
konsystencji piję na czczo i przed snem.
a ja znalazłem lekarstwo na refluks
Jakie lekarstwo jeśli można spytać, a miał ktoś zabużenia mowy przy refluksie jak sobie z tym radzić