Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest zabiegiem kosmetycznym stosowanym w celu uzyskania jednego z odcieni bieli na powierzchni zębów. Należy zaznaczyć, że potrzeba zastosowania powyższego zabiegu jest subiektywnym odczuciem osoby zainteresowanej. Wybielanie zębów nie ma podstaw medycznych.

Procesy w wyniku, których dochodzi do zmiany barwy uzębienia
Barwa zębów zależna jest od zewnętrznej warstwy uzębienia jaką jest szkliwo. Szkliwo, zbudowanewybielanie zębów
z pryzmatów szkliwnych, jest najtwardszą tkanką ludzkiego ciała, ochrania zęby przed ścieraniem,
urazami, skutkami zgrzytania i obecności kwasów produkowanych przez bakterie i tych znajdujących
się w pożywieniu. Z biegiem lat szkliwo traci swoją pierwotną strukturę, staje się coraz bardziej cienkie i przezierne. W wyniku tych procesów zaczyna prześwitywać żółta zębina znajdująca się tuż pod szkliwem. Mikropęknięcia, które powstają naturalnie w wyniku codziennego żucia są miejscem odkładania się barwników i osadów, które odpowiadają za matowienie i ciemnienie powierzchni
zębów. Wybielanie zębów usuwa barwniki i zanieczyszczenia z przestrzeni międzypryzmatycznej.

Przyczyny żółknięcia zębów

  • Brak dbałości o higienę jamy ustnej. Nieregularne mycie zębów, a także ich niedokładne, nieumiejętne szczotkowanie doprowadza do zmiany zabarwienia zębów.
  • Spożywane napoje. Kawa, herbata, czerwone wino i Coca- Cola to płyny, które mają zgubny wpływ na biel zębów.
  • Używki. Palenie papierosów jest uważane za główną przyczynę zażółcenia powierzchnizębów. Nikotyna zawiera barwniki, które stopniowo odkładają się w strukturze zęba.
  • Wiek. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do naturalnej utraty bieli zębów.
  • Leki. Antybiotyki z grupy tetracyklin mogą powodować znaczną zmianę zabarwienia zębów (brunatnoszary odcień), szczególnie u dzieci, u których nie zakończył się proces budowy powierzchni zębów.
  • Uszkodzenie zębów. Zniszczenie na skutek stłuczenia lub urazu płaszczyzny zębów może doprowadzić zarówno u dzieci jak i dorosłych do przebarwień. W wyniku urazu dochodzi do mikropęknięć, w których odkładają się osady i przebarwienia.
  • Geny. Kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie. Należy zaznaczyć, że zęby posiadające lekko żółtawy odcień uważa się za bardziej odporne na próchnicę.
  • Ścieranie szkliwa. Stres i zgrzytanie zębami (bruksizm) mogą powodować wspomniane już mikropęknięcia oraz ciemnienie brzegów siecznych na skutek odsłonięcia zębiny.

Zapobieganie
Aby zapobiec zażółceniu zębów powinno się zrezygnować lub ograniczyć wymienione powyżej
czynniki ryzyka. Należy pamiętać, że powstrzymanie się od powyższych czynników prowadzi do
zatrzymania procesu żółknięcia zębów, nie powoduje jednak odzyskania utraconej uprzednio barwy.
W celu eliminacji żółtej barwy lub przywrócenia naturalnej bieli zębów od lat stosuje się szereg
domowych sposobów. Ostatnimi czasy znalazły zastosowanie chemiczne metody wybielania zębów,
które przeżywają obecnie swój intensywny rozwój.

Działania niepożądane
Wybielanie zębów nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Do najczęstszych działań
niepożądanych należy nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne napoje, a także ból zębów podczas
nakładania chemicznych środków w celu ich wybielenia. W przypadku błędnego zaaplikowania przez
stomatologa lub pacjenta żelu wybielającego może dojść do poparzenia dziąseł.

Domowe sposoby na wybielanie zębów dodane przez użytkowników (4):

Z domowych sposobów wybielania zębów polecam spróbować plastrów wybielających. Są dostępne w aptece i kosztują ok. 60 zł. Ja stosowałam blendamet - polecam, naprawdę działa! Słyszałam też o tańszych, np: BlanX Anty-Osad, ale nie mogę potwierdzić czy działają bo ich nie stosowałam. możecie też poszukać innych past wybielających lub dla palaczy(to praktycznie to samo). Są też stare sposoby typu mycie zębów solą lub sodą oczyszczoną, ale nie wiem czy są skuteczne i nie mają skutków ubocznych. Teraz mam bielutkie zęby...naprawdę polecam te pasty!:)
  • 0
  • ania, 9 marca 2012 05:03:46
Ja stosuję mix, który skutecznie rozjaśnił moje zęby. Na pastę nakładacie sodę oczyszczoną, Waszą zwykłą pastę do zębów + woda utleniona. Tą mieszanką myjecie zęby i po pewnym czasie zauważycie różnicę. Nie będzie to hollywoodzka biel, ale będziecie zadowoleni!
  • 3
  • Kitty, 4 maja 2012 21:38:13

Ja stosuje i naprawde polecam żel dostępny w aptekach Biała Perła kosztuje max do 50zł. Pudełko zawiera dwie spore tubki żelu i nakładki sylikonowe ,które pod wpływem gorącej wody formujesz w kształt swoich zębów,oraz strzykawkę którą dozujesz żel z tubek do nakładek,aha i wzornik jasności zębów. Ma długi termin ważności.

Powiem tak naprawde miałam wręcz kremowe zęby,chociaż szczotkuje zęby dwa razy dziennie.Dętystka jeszcze w szkole mówiła mi, że poprostu mam taki odcien kości.Aż wkońcu w aptece farmacełtka mi poleciła Białą Perłę, słuchajcie po kilku tygodniach już znajomi zauważali pierwsze efekty.po wykożystaniu jednej tubki zaprzestałam stosowania zęby wyglądały super. Po pół roku zaczełam stosowac drugą tubę żelu ,dla uzyskania lepszych efektów. 

  • 1
  • Olka, 9 stycznia 2013 23:25:14
Ja polecam in rowniez sama stosuje mix ktory sklada sie zu jednej lyzeczki proszku so pieczenia i odrobiny soku zu cytryny mieszajac przez chwile skladniki zamienia sie w puszysty lekki krem ktory dajemy na szczoteczke i szczotkujemy zeby przez ok die minuty a potem pasta so zebow. Mozna powtarzac raz w. Tygodniu nie czesciej
  • 1
  • Klaudia , 10 grudnia 2015 19:59:16

Dodaj domowy sposób na wybielanie zębów

Twoje imię

Twój domowy sposób