Wypadanie włosów u mężczyzn

Wypadanie włosów u mężczyzn jest naturalnym procesem związanym ze zwiększeniem wrażliwości na męskie hormony płciowe(androgeny). Objawy rozpoczynają się zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia. Włosy cofają się tworząc charakterystyczne zakola, z czasem obejmując coraz większe połacie głowy.

skala-norwooda.jpg

Skala Norwooda pozwala ocenić stopień zaawansowania łysienia u mężczyzn.

Męski typ łysienia jest przekazywany  w genach i dotyczy około 75% populacji. Hormony powodują, że cebulki włosów kurczą się. Po przekroczeniu progu nie są one w stanie produkować dalej włosów. Choć cebulki są żywe ich podstawowa funkcja nie może zostać spełniona.

Tracenie włosów przebiega etapami. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj między 20 a 30 rokiem życia. Kolejna faza przychodzi po 40. Włosy wypadają z różną intensywnością w zależności od pory roku. 

Jakie istnieją tradycyjne metody leczenie?

Tradycyjne metody leczenie obejmują dwa rodzaje podejścia: leczenie farmakologiczne oraz leczenie chirurgiczne.

Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków zawierających:

  • finasteryd (np. Propecia), związek ten blokuje androgeny, w skutek czego nie osłabiają one funkcji cebulek włosowych. Początkowo lek ten stosowany był w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, z czasem odkryto jego zbawienne działanie na przywracanie owłosienia głowy. Opakowanie 28 tabletek kosztuje około 200zł. Lek ten jest dostępny na receptę i powoduje skutki uboczne.

Zabieg chirurgiczny wydaje się być rozsądniejszą drogą naodbudową swojego owłosienia. Niestety, operacja taka jestdość kosztowna

Czy istnieją alternatywne metody leczenia/domowe sposoby?

Tak, aczkolwiek ich skuteczność zazwyczaj nie jest potwierdzona naukowo. 

Palma sabałowa - wyciąg z palmy sabałowej zawiera związki hamujące aktywność enzymów, które wspomagają powstawanie androgenów. Istnieją badania potwierdzające skutecznośc leczenie tabletkami z palmy sabałowej. Przykładem leku jest Prostenal http://indekslekow.pl/opinie/prostenal/

Witaminy i zdrowa dieta - oto, co może nam nieco pomóc:

  • witamina a - jest antyoksydantem, a ponadto wzmaga produkcję łoju w gruczołach łojowych przylegających do mieszków włosowych. Dzięki temu nasze włosy są silniejsze. Witamina A występuje w dużej ilości w ziemniakach
  • kwasy omega-3 - zawarte w rybach i chudych mięsach
  • witamina e - poprawia krążenie. Lepiej ukrwione okolice skroniowe chronią nas przed utratą włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów u mężczyzn dodane przez użytkowników (1):

Stosuję tabletki z palmy sabałowej i wydaje mi się, ze jest poprawa. Oprócz tego witaminy w diecie, unikanie palenia papierosów i aktywność fizyczna. W ten sposób można spowolnić łysienie.
  • 0
  • maciek, 4 grudnia 2014 13:38:20

Dodaj domowy sposób na wypadanie włosów u mężczyzn

Twoje imię

Twój domowy sposób